Zasady Ogłaszania Prac
Regulamin ogłaszania prac w kwartalniku medycznym "Okulistyka"
- Redakcja kwartalnika medycznego OKULISTYKA przyjmuje do druku doświadczalne i kliniczne prace oryginalne oraz poglądowe i kazuistyczne (napisane w języku polskim).
- Przesyłając pracę do druku (wyłącznie drogą elektroniczną), należy załączyć:
- oświadczenie, że nie została ona złożona do innego czasopisma;
- zgodę na publikację wszystkich autorów i kierownika ośrodka, z którego wywodzą się autorzy;
- oświadczenie, że jest ona oryginalna i nie narusza praw autorskich innych osób, dotyczy to zarówno tekstu, jak i wykorzystywanych w niej fotografii, szkiców, rycin i innych materiałów ilustracyjnych.
Prace kliniczne, w których są opisywane badania mogące stwarzać jakiekolwiek zagrożenie dla chorego, muszą zawierać akceptację projektu badań przez właściwe terenowe komisje etyczne. W pracach opisujących doświadczenia z udziałem ludzi należy podać, czy postępowanie badawcze było zgodne ze standardami etycznymi ustalonymi przez komitet (ustanowiony w danej instytucji lub regionie) odpowiedzialny za tego rodzaju eksperymenty i z zasadami Deklaracji Helsińskiej. W pracach przedstawiających doświadczenia na zwierzętach należy wskazać, czy przestrzegano zasad obowiązujących w danej jednostce naukowej, wytycznych państwowej instytucji nadzorującej takie badania lub ustaw dotyczących wykorzystywania zwierząt laboratoryjnych do badań. - Przyjmujemy prace tylko w wersji elektronicznej (1800 znaków ze spacjami na stronie – bez podkreślenia i rozspacjowania, czcionka 12°).
- Objętość prac poglądowych nie powinna przekraczać 10 stron maszynopisu, doświadczalnych i klinicznych – 8 stron, kazuistycznych – 5 stron, łącznie ze streszczeniem i piśmiennictwem, tabelami i rycinami, nie wlicza się w to strony tytułowej.
W wybranych przypadkach za zgodą redakcji dopuszcza się możliwość zwiększenia objętości pracy i liczby piśmiennictwa. - Na stronie tytułowej należy zapisać pełne imię i nazwisko autora (autorów), tytuł pracy (w językach polskim i angielskim), pełną nazwę ośrodka (ośrodków), z którego wywodzą się autorzy, imię i nazwisko oraz tytuł naukowy kierownika ośrodka (kierowników ośrodków), około 5 słów kluczowych (w językach polskim i angielskim), a także adres do korespondencji (również e-mail) wybranego autora (imię, nazwisko i tytuł naukowy).
- Streszczenie w języku angielskim (około 1500 znaków ze spacjami), wg następującego schematu: cel pracy/ purpose, materiał i metody/ material and methods, wyniki/ results, omówienie/ discussion, wnioski/ conclusions. Należy używać skrótów tylko standardowych, ale nie w streszczeniu i nie w tytule pracy.
Pierwszy raz skracany termin w języku polskim zapisuje się w tekście w postaci rozwiniętej, a obok w okrągłym nawiasie podaje się skrót i jego rozwinięcie w wersji angielskiej (ten wymóg nie dotyczy jednostek miar). Dopuszczalne jest streszczenie w formie opisu treści pracy. - Układ prac oryginalnych powinien być standardowy, tzn. powinien zawierać: a. krótki wstęp wprowadzający do zagadnienia, na podstawie aktualnego stanu wiedzy, b. metodę i materiał doświadczalny lub kliniczny, stanowiące przedmiot badań, c. wyniki ujęte w formie tabel, wykresów, dokumentacji fotograficznej, d. omówienie wyników, e. wnioski (nie mogą być one powtórzeniem omówienia wyników).
Prace kazuistyczne muszą przedstawiać dobrze udokumentowane przypadki, szczególnie interesujące z klinicznego punktu widzenia.Pacjenci mają nienaruszalne prawo do zachowania prywatności, na ujawnienie danych o sobie muszą wyrazić zgodę. Niedopuszczalne jest publikowanie informacji osobistych (ani w postaci opisów, ani obrazów lub innych elementów identyfikujących), chyba że jest to uzasadnione ze względu na sens podanej w artykule informacji naukowej, a pacjent wyraził jednoznaczną zgodę na piśmie. Warunkiem legalności takiej zgody jest przedstawienie pacjentowi rękopisu pracy.
Piśmiennictwo w tekście ujęte w okrągłe nawiasy należy przytaczać według kolejności cytowania.
- Tabele i ryciny należy załączyć na końcu pracy (albo w osobnym pliku), w tekście trzeba umieścić odnośniki do nich w okrągłych nawiasach (np. ryc. 1., tab. I) oraz zaznaczyć miejsca, w których najlepiej je umieścić (ryciny mają numerację arabską, tabele – rzymską). Podpisy tabel i rycin należy zapisać w językach polskim i angielskim.
Tabele nie mogą być zbyt obszerne i zbyt liczne oraz nie powinny stanowić zestawienia danych klinicznych dotyczących poszczególnych przypadków. Wykresy wraz z danymi powinny być dostarczone w arkuszu kalkulacyjnym należącym do MS WORD albo w MS EXEL. Do wykresów należy dołączyć wykaz danych. Wydawca zastrzega sobie prawo kreowania wykresów na podstawie załączonych danych. - Materiał ilustracyjny w wersji elektronicznej, w rozdzielczości nie mniejszej niż 300 dpi (w postaci oddzielnych plików (wersja PC) z rozszerzeniami:
EPS (Encapsulated Post¬script), TIFF (Tagged Image File Format), CDR (Corel DRAW), AI (Adobe Illustrator). Ilustracje osadzone w edytorze tekstu MS WORD nie nadają się do wykorzystania.
Materiał ilustracyjny wykorzystany w artykułach musi być własnością autorów, w innym przypadku na rozpowszechnianie niezbędna jest zgoda jego właścicieli oraz wydawców czasopism lub książek, w których został on pierwotnie opublikowany. Postaci na fotografiach nie mogą być rozpoznawalne, chyba że do zdjęcia dołączono zgodę na piśmie wyrażoną przez osobę zainteresowaną. Numeracja rycin powinna być zgodna z kolejnością ich występowania w tekście.
Jeżeli rycina była wcześniej publikowana, w jej opisie należy podać źródło i podziękowanie za udostępnienie, a do artykułu załączyć zgodę na piśmie właściciela praw autorskich do ryciny. Wymagana jest zgoda autora lub wydawcy publikacji źródłowej zgodnie z ich umową w sprawie prawa do rozpowszechniania ryciny. Nie dotyczy to rycin, co do których istnieje pewność, że zostały na zawsze udostępnione do użytku publicznego (tzw. public domain).- Wykaz piśmiennictwa ułożony wg kolejności cytowań (prace oryginalne – 20 pozycji, prace poglądowe – 30 pozycji, prace kazuistyczne – 10 pozycji). Każda pozycja piśmiennictwa musi zawierać: w przypadku cytowania czasopism nazwisko/ nazwiska autora, inicjał/ inicjały imienia/ imion) bez kropek (podaje się sześć nazwisk, a jeśli autorów jest więcej, wprowadza się skrót „i wsp.”, kiedy praca jest polska, i et al.:, kiedy jest zagraniczna), tytuł artykułu, tytuł czasopisma w przyjętym skrócie zamkniętym kropką, rok wydania, numer tomu, numery stron od pierwszej do ostatniej; w przypadku cytowania prac oddzielnych (książek): nazwisko/ nazwiska autora/ autorów, inicjał/ inicjały imion, tytuł książki, wydawcę, miejsce i rok wydania. W przypadku prac zbiorowych nazwisko redaktora/ nazwiska redaktorów opatruje się adnotacją „red”.
- Redakcja zastrzega sobie prawo poprawiania usterek stylistycznych i mianownictwa medycznego oraz dokonywania skrótów. Prace przygotowane niezgodnie z regulaminem będą odsyłane autorom do poprawy.
- Prace należy nadsyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres e-mail redakcji (redakcja@okulistyka.com.pl), która potwierdza otrzymanie plików, jeśli autor potwierdzenia nie otrzyma, prosimy o zasygnalizowanie nam tej sytuacji.
- Autorzy przekazując artykuł do redakcji, wyrażają zgodę na poddanie ich recenzji.
- Redakcja i wydawca nabywają na zasadzie wyłączności autorskie prawa majątkowe do ogółu wydrukowanych prac (w tym prawo do rozpowszechniania w Polsce i za granicą na polach eksploatacji określonych w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. – Dz. U. nr 24, poz. 83 – a także w Internecie. Tytułem powyższego wykorzystania utworów autorom nie są wypłacane honoraria.