SprawozdanieInformacja o działalności naukowej Katedry i Kliniki Okulistyki ŚAM

Ariadna Gierek-Łapińska


W dniach 10-14.09.2005 r. w Lizbonie, w Portugalii odbył się XXIII Congres of the European Society of Cataract and Refractive Surgeons, w którym udział wzięło 8 osób z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach: prof. A. Gierek-Łapińska, prof. S. Gierek-Ciaciura, dr D. Wyględowska-Promieńska, dr E. Mrukwa-Kominek,
dr I. Rokita-Wala, lek. A. Pierzchała, dr K. Ochalik oraz lek. M. Czekaj. Zaprezentowano 5 prac.

*


W 15th SOE Congress oraz 103rd DOG Congress w Berlinie we wrześniu 2005 r. udział wzięło 13 osób z ośrodka katowickiego: prof. A. Gierek-Łapińska, prof. S. Gierek-Ciaciura, dr E. Mrukwa-Kominek, dr D. Wyględowska-Promieńska,
dr I. Rokita-Wala, dr E. Lange, dr K. Ochalik, lek. Ł. Bednarski, lek. Ł. Cwalina, lek. A. Pasternak, lek. M. Bądzelewicz oraz lek. R. Dyszak. Zaprezentowano 11 prac.

*

W dniach 15-18.09.2005 r. w Chicago w USA odbyła się American Academy of Ophthalmology, w której uczestniczyło 7 osób z Katedry i Kliniki Okulistyki ŚAM: prof. S. Gierek-Ciaciura, dr D. Wyględowska-Promieńska, dr E. Mrukwa-Kominek, dr K. Ochalik, dr Ł. Bednarski, lek. M. Czekaj oraz
dr A. Zakrzewski. Na zjeździe przedstawiono 2 plakaty.

*

W dniach 28-30.10.2005 r. w hotelu Melia de Mar na Majorce odbyła się I Akademia Chirurgii Witreoretinalnej
(1st International Vitreoretinal Academy), w której wziął udział dr n. med. Rafał Leszczyński z Katedry i Kliniki Okulistyki ŚAM. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni prelegenci z zagranicy. Zaprezentowano 11 prac poświęconych problemom występującym podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych w tylnym odcinku gałki ocznej.

*

W dniach 25-28.11.2005 r. odbyło się w Wiedniu spotkanie badaczy, w którym uczestniczyli dr n. med. Halina Wykrota i lek. med. Krzysztof Trzciąkowski z Katedry i Kliniki Okulistyki ŚAM. Dr Wykrota zaprezentowala referat, w którym podsumowała wyniki zastosowania Verteporfiny w leczeniu poddołkowej neowaskularyzacji naczyniówki w przebiegu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem i wysokiej krótkowzroczności. Omówiono trudności diagnostyczne oraz interesujące przypadki.

 

*


Dnia 27.10.2005 r. odbyła się konferencja pod hasłem „Chirurgia na żywo”, zorganizowana przez Katedrę i Klinikę Okulistyki ŚAM w Katowicach oraz firmę ALCON POLSKA Sp. z o.o. Zaprezentowano zabiegi usuwania zaćmy z zastosowaniem nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych ReSTOR i AcrySof IQ. Zabiegi wykonywane były przez pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 ŚAM w Katowicach: prof. nadzw. dr hab. Stanisławę Gierek-Ciaciurę i dr n. med. Dorotę Wyględowską-Promieńską, a także przez gości z zagranicy: dr. Richarda Packarda (Director Arnott Eye Associates) i dr. Alana Crandalla (Senior Vice Chair of Clinical Ophthalmology Services, University of Utah Medical Center, Salt Lake City, UT; Professor, University of Utah Medical Center). Transmisja z konferencji emitowana była na żywo w Telewizji POLSAT, w programie Zdrowie i Uroda.

*

Dnia 9.11.2005 r. odbyła się kursokonferencja zorganizowana przez Katedrę i Klinikę Okulistyki ŚAM w Katowicach, poświęcona tematom z zakresu optometrii. Uczestniczył w niej prof. Claes Feinbaum (profesor Optometry Vissum z Instytutu Okulistycznego z Alicante w Hiszpanii).

*

W październiku 2005 r. dr n. med. A. Cywiński z Katedry i Kliniki Okulistyki ŚAM odbył staż z zakresu chirurgii ciała szklistego i siatkówki w Bascom-Palmer Eye Institute w Miami na Florydzie. Instytut ten od dwóch lat uważany jest za jeden z najlepszych w Stanach Zjednoczonych ośrodków specjalizujących się w chirurgii witreoretinalnej.

*

Dnia 8.11.2005 r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej lek. med. Haliny Wykroty pt.: „Ocena skuteczności terapii fotodynamicznej w postaci wysiękowej zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem”. Promotorem pracy była prof. dr hab. Ariadna Gierek-Łapińska, a recenzentami: prof. dr hab. Andrzej Stankiewicz i prof. dr hab. Roman Goś.

 

REDAKCJA NIE UDZIELA PORAD MEDYCZNYCH I NIE POŚREDNICZY W KONSULTACJACH PACJENTÓW Z LEKARZAMI