Kronika nr. 66


Centralna Komisja ds. Tytułu Naukowego pismem Nr BCK - IV - H 164/2003 z dnia 23.03.2003 r. zatwierdziła uchwałę Rady Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Bydgoszczy z dnia 13.12.2002 r. o nadaniu stopnia naukowego Doktora Habilitowanego Nauk Medycznych w zakresie medycyny - okulistyki dr Grażynie Malukiewicz-Wiśniewskiej. Tytuł rozprawy "Wybrane parametry układu hemostazy w płynie podsiatkówkowym i krwi operowanych chorych z przedarciowym odwarstwieniem siatkówki".
Serdeczne gratulacje, Pani Docent, z życzeniami dalszej, owocnej pracy naukowej.
Podczas Jubileuszowego XX Krajowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji w dniu 26.09.2003 r. w Bibliotece Kórnickiej PAN doc. Lech Bieganowski otrzymał wyróżnienie za rozprawę habilitacyjną. Od całej Redakcji "Kliniki Ocznej" serdeczne gratulacje dla naszego kierownika działu historycznego.

Z dniem 01.09.2003 r. dwaj moi przyjaciele - Profesorowie Tadeusz Kęcik i Olgierd Palacz - odeszli na zasłużoną emeryturę. Drogi Tadziu i Drogi Olku, dziękuję Wam za wiele lat wspólnej pracy, za wszystkie radości i smutki, które ze mną dzieliliście, a przede wszystkim za przyjaźń, którą nieodmiennie przez cały czas mnie darzyliście. Dużo, dużo zdrowia, radości i uśmiechu w dalszej pracy, już nie kierowników katedr i klinik, ale jakże ważnej - konsultantów i doradców. Redakcja "Kliniki Ocznej" planuje jeszcze nie raz korzystać z Waszej wiedzy i o Was pisać. Liczę na Wasze życzliwe wsparcie.

Jak co roku tygodnik "WPROST" nr 43 z dnia 26.10.2003 r. opublikował ranking szpitali okulistycznych, pod tytułem "Gdzie się leczyć". Spośród 147 ocenianych placówek okulistycznych za najlepszy szpital okulistyczny uznano SP Szpital Kliniczny nr 5 Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (kierownik - prof. dr hab. n. med. Ariadna Gierek-Łapińska). Co ciekawe w pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze tylko jedna klinika okulistyczna (poz. 5) Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie (którą mam zaszczyt kierować), a miejsca pozostałe zajmują szpitale miejskie lub wojewódzkie z Olsztyna, Końskiego, Krakowa, Wrocławia, Koszalina, Krosna i Tych. W osobnej klasyfikacji leczenia zaćmy również wygrała klinika katowicka prof. A. Gierek-Łapińskiej (362 punkty), ale też - tuż za nią - uplasowała się klinika kierowana przeze mnie (361 punktów). Serdeczne gratulacje dla wszystkich wyróżnionych klinik i szpitali, a słowa szczególnego uznania dla Pani Profesor Ariadny Gierek-Łapińskiej, zwyciężczyni klasyfikacji.

Sezon spotkań naukowych w pełni. Na zaproszenie prof. Siergieja Avietisowa przebywałem w dniach 10 - 13.09.2003 r. w Moskwie, w związku z obchodami 30-lecia Instytutu Chorób Oczu. Duże wrażenie - Rosjanie nadal dbają o okulistykę, o czym świadczy wyposażenie Instytutu oraz zwiedzanych przeze mnie Instytutu Mikrochirurgii Oka (im. Fiodorowa) i Centralnego Szpitala Armii Rosyjskiej. Mimo rozwijającej się prywatyzacji służby zdrowia w Rosji placówki te nie cierpią z powodu problemów finansowych czy braku chorych, choć ich szefowie twierdzą, że "dobrze to już było".
Sama Moskwa od mojej ostatniej bytności 17 lat temu też się zmieniła. Niesamowite "korki samochodowe" mimo trzech obwodnic, ludzie weselsi, przyjaźni. Oczywiście nie odmówiłem sobie spektaklu baletowego "Jezioro łabędzie" w Teatrze Bolszoj. Cacuszko, tylko paluszki lizać.

W związku z wyjazdem do Moskwy nie uczestniczyłem w Sympozjum Jaskrowym w Lublinie 13-14.09.2003 r., zorganizowanym przez prof. Z. Zagórskiego. Z relacji asystentów wiadomo mi, że było udane, choć planowana uroczystość wręczenia "Złotego Medalu Tadeusza Krwawicza" prof. Stefanowi Drance z Kanady (urodzony w Polsce) była mocno okrojona, bo.... nagrodzony nie dojechał. No cóż, zdarza się.

V Sympozjum Kontaktologiczne PTO - Warszawa 18-20.09.2003 r. perfekcyjnie zorganizował zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Jerzego Szaflika. I to w sytuacji, gdy frekwencja znacznie przekroczyła oczekiwania. Organizatorzy liczyli na 200 osób, tymczasem zgłosiło się 500 uczestników!!!. Ale było warto. Świetny program naukowy, bardzo dobre warunki obrad, dobrzy i bardzo dobrzy wykładowcy, przestrzeganie porządku obrad - wszystko to wpływało na pełną frekwencję w czasie obrad. Sam prowadziłem sesję interaktywną, w czasie której dr Ross Grant "wypunktował" - mówiąc żargonem bokserskim - zebrane ponad 200 osób, w stosunku 9 do 6. Czyli nasza wiedza o soczewkach kontaktowych (bo tego dotyczyły pytania) wymaga pogłębienia. Również inne sesje były oblegane, a poziom referatów i wystąpień zarówno krajowych, jak i zagranicznych wysoki. Nie zawiodła oprawa artystyczno - towarzyska. Świetny występ Emiliana Kamińskiego "W obronie jaskiniowca" ubawił szczególnie Panie. Bardzo dobre przyjęcie powitalne i bankiet z muzyką na żywo i tańcami - to jest to, co lubimy najbardziej. Duże brawa i gratulacje dla Profesora Jerzego Szaflika i jego zespołu za tak doskonale zorganizowane Sympozjum. Czekamy z niecierpliwością na następne.

Sympozjum Chirurgii Szklistkowo - Siatkówkowej, Łódź 3-4.10.2003 r. zgromadziło ponad 100 uczestników, w tym kilka sław z zagranicy. Prof. J. Nawrocki zadbał o dobry program naukowy, w którym cieszyły świetne, na światowym poziomie referaty profesorów F. Kocha, L. Lucke (Niemcy), D. Ducornanu (Francja) i Z. Zakova (Kanada). Prof. Koch, przewodniczący powstałego niedawno Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Szklistkowo - Siatkówkowej, pokazał, co można zrobić chirurgicznie w AMD. A można bardzo dużo. Prof. Ducornanu - podobno najszybszy chirurg szklistkowy w Europie (10 - 15 min prosta witrektomia!!) przybliżył nam temat związany z wykorzystaniem aparatury i oświetlenia w czasie zabiegów. Prof. Lucke, który ma polskie korzenie (jego matka urodziła się w Łodzi, skąd wyjechała w czasie wojny, tuż przed wkroczeniem wojsk radzieckich), ciesząc się z pierwszej wizyty w Polsce, przedstawił rewelacyjne wyniki własnej metody rotacji siatkówki z 360o retinotomią w przypadku podsiatkówkowych błon neowaskularyzacyjnych. Piękna sprawa. Szkoda, że nie mogłem zostać do końca sympozjum (wyjazd z wykładami do Grecji), bo z relacji asystentów wynika, że było warto!
Gratuluję Panu, Profesorze Nawrocki, i liczę, że będą kolejne sympozja.

Również z powodu wyjazdu do Grecji nie uczestniczyłem w I Sympozjum Sekcji Alergologii Okulistycznej PTO - Lublin 10-12.10.2003 r. Pan Docent M. Gerkowicz zadbał o interesujący program naukowy i miły pobyt dla około 100 uczestników. Moi asystenci wrócili zadowoleni.

Posiedzenie Zarządu Głównego PTO - 18.09.2003 r. zdominowały sprawy organizacyjne. Po gorącej dyskusji zatwierdzono wpisowe (obniżając je) i wstępny program XLI Zjazdu PTO (Gdańsk 16-20.06.2004 r.), ustalono zasady wyboru delegatów na Walne Zgromadzenie PTO i terminy wyborów do władz oddziałów PTO. Zatwierdzono Uchwałę 26. o zasadach współpracy firm farmaceutycznych i oferujących sprzęt z organizatorami zjazdów, sympozjów, konferencji itp. (pełny tekst na następnej stronie). Powołano Komisję Nagród za najlepsze prace doktorskie (przewodniczący prof. T. Kęcik) oraz omówiono plany wydawnicze "Kliniki Ocznej", terminy kolejnych sympozjów i spotkań.

Trochę korespondencji z Polski, niestety, tylko z Katowic (serdeczne dzięki Dusiu).
W dniach 25-28.06.2003 r. w Warszawie odbył się VIII Międzynarodowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, w którym uczestniczyły prof. A. Gierek-Łapińska, dr hab. S. Gierek-Ciaciura, dr n. med. E. Mrukwa-Kominek, lek. E. Lange. Z naszego ośrodka zaprezentowano 3 prace poświęcone schorzeniom rogówki na tle alergicznym, alergiom na soczewki kontaktowe i płyny pielęgnacyjne, decyzji o laserowej korekcji wady, a także alergicznej etiologii skrzydlika.
W dniach 29-30.08.2003 r. w Gorlitz (Niemcy) odbyła się konferencja "Die Sachsösche Augenarztlische Gesellschafl ladt ein zur", w którym uczestniczyli lek. lek. M. Obidziński, E. Magnucka, M. Beres, Ł. Cwalina, A. Pasternak.
W dniu 04.09.2003 r. w Kralove (Czechy) odbyła się kursokonferencja "Live Surgery & Forum Dyskusyjne: Operacje zaćmy wykonane unikalną techniką operacyjną z naciskiem na szybkość i precyzję". Z naszego ośrodka udział wzięły lek. lek. M. Michalska, W. Goc, B. Świątek.
W dniach 04-06.09.2003 r. w Baden-Baden (Niemcy) odbyło się III Międzynarodowe Sympozjum Niemieckiego Towarzystwa Okulistycznego (DOG) poświęcone tematyce zmian zwyrodnieniowych plamki związanych z wiekiem (AMD). W sympozjum udział wzięli: lek. lek. H. Wykrota, K. Trzciąkowski.
W dniach 25-28.09.2003 r. w Monachium (Niemcy) odbył się XXI Congress of the European Society of Cataract & Refractive Surgeons, podczas którego zaprezentowano 6 referatów, 6 plakatów i 1 film z Polski. Z naszego ośrodka przedstawiono 3 referaty poświęcone tematyce laserowej chirurgii refrakcyjnej w pseudofakii, laserowej korekcji nadwzroczności (metodą PRK, LASIK, LASEK) oraz badaniom UBM nowego modelu fakijnych soczewek przedniokomorowych - ICARE, 4 plakaty poświęcone były tematyce aberrometrii, fotokeratektomii refrakcyjnej oraz problemom suchego oka po zabiegu LASIK. W kongresie uczestniczyli: prof. A. Gierek-Łapińska, dr hab. S. Gierek-Ciaciura, dr n. med. E. Mrukwa-Kominek, dr n. med. D. Wyględowska-Promieńska, dr n. med. I. Rokita-Wala, lek. A. Pierzchała, lek. R. Majlinger, lek. P. Stala.
W dniach 13-14.09.2003 r. w Lublinie odbyło się Międzynarodowe Sympozjum "Early detection of glucoma. Perymetry", w którym uczestniczyli dr n. med. A. Dudziński, dr n. med. R. Leszczyński, lek. R. Kinasz, lek. K. Górski, mgr inż. I. Zawojska. Z naszego ośrodka przedstawiono 1 referat, 2 plakaty poświęcone zastosowaniu perymetrii z krytyczną częstotliwością fuzji u pacjentów z zaćmą i zmętnieniami soczewki oraz nowym metodom we współczesnej perymetrii automatycznej.
W dniach 25-28.09.2003 r. w Berlinie (Niemcy) odbył się kongres "Deutsche Ophthalmologische Gesellschaft", w którym z naszego ośrodka uczestniczyli prof. A. Gierek-Łapińska, dr n. med. E. Mrukwa-Kominek, dr n. med. D. Wyględowska-Promieńska, lek. R. Majlinger, lek. M. Obidziński, lek. E. Magnucka, lek. E. Badura. Przedstawiono 13 referatów i 3 plakaty z Polski. Z naszego ośrodka zaprezentowano 3 referaty i 1 plakat. Prace dotyczyły korekcji krótkowzroczności z uwzględnieniem aberracji wyższego rzędu, zastosowania fotokeratektomii terapeutycznej w bliznach rogówki, oceny w UBM soczewek fakijnych ICARE, a także poprawy ostrości wzroku w oku niedowidzącym po zabiegu LASIK (opis przypadku).

Serdeczne podziękowania dla Pani Profesor, mojej niezawodnej respondentki, i prośba o korespondencje z innych ośrodków.

Redagowanie kroniki zakończono 31.10.2003 r.

A. S.

REDAKCJA NIE UDZIELA PORAD MEDYCZNYCH I NIE POŚREDNICZY W KONSULTACJACH PACJENTÓW Z LEKARZAMI